Jak można poprawić wydajność klimatyzacji?
W związku z ociepleniem klimatu o wiele częściej doświadczamy dni z wysoką temperaturą, wilgotnością, które mogą być utrapieniem nie tylko dla starszych i schorowanych osób. Niekomfortowe warunki w pomieszczeniach, w których przebywamy, wpływają na naszą zdolność do koncentracji i samopoczucie w pracy. Jak więc dobrać klimatyzację i zadbać o jej wydajność, aby poprawić jakość powietrza?
Systemy klimatyzacji – najważniejsze informacje
Odpowiednia temperatura w budynku przemysłowym czy biurowcu niezbędna jest nie tylko do wydajnej pracy, ale jest też gwarancją bezpiecznego realizowania procesów produkcji, przetwórstwa, czy choćby prac w laboratoriach. Chcąc poprawić wydajność klimatyzacji w budynku, gdy odczuwamy, że moc jej działania jest niewystarczająca dla naszych potrzeb, warto skorzystać z ekspertyz i opinii technicznych specjalistów zajmujących się montażem i serwisowaniem tego typu układów. Znajdą oni słabe punkty systemu, podpowiedzą najlepsze sposoby ich zlikwidowania.
Klimatyzacja powinna być dobrana do wielkości powierzchni, jaką ma chłodzić, do warunków panujących w pomieszczeniach (ilość osób znajdujących się we wnętrzach, sprzętu wydzielającego ciepło), a także warunków zewnętrznych (nasłonecznienie). Z czasem możemy jednak odczuwać, że wydajność chłodzenia spada.
Poprawa wydajności klimatyzacji
Jeśli mimo ustawień preferowanych parametrów chłodzenia, odczuwamy zmianę w działaniu układu, mogło dojść do jego uszkodzenia, zużycia poszczególnych części lub moc systemu jest już niewystarczająca, gdyż zmienił się jeden z czynników, według którego szacowano optymalną moc klimatyzacji. W celu poprawienia jej wydajności należy poddać ocenie cały układ.
Najczęściej wymiany wymaga sprężarka, skraplacz czy osuszacz. Problemem sprawić może parownik czy wentylator, które po wymianie lub regeneracji powinny zwiększyć moc chłodzenia. Po dwóch latach użytkowania należy również napełnić układ nowym czynnikiem chłodzącym i sprawdzić, czy nie doszło do rozszczelnienia. Regularnie należy również czyścić instalację.
Przeczytaj także: Uniwersalność jako istotny atut sterowników programowalnych MCX