Jak przebiegają szkolenia F-gazowe?
Zgodnie z polskim prawem, personel przeprowadzający instalację, konserwację lub serwisowanie stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych, a także przyczep chłodni, zawierających F-gazy oraz system odzysku tych substancji lub gazów z takich urządzeń, musi posiadać Certyfikat F-gazowy. Sprawdź, czym są F-gazy, do czego uprawnia certyfikat i jak przebiegają szkolenia.
Czym są F-gazy?
F-gazy to syntetyczne czynniki chłodnicze, wykorzystywane w urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i w pompach ciepła. Nazywane są również fluorowanymi gazami cieplarnianymi, zawierającymi fluor. Odznaczają się bardzo wysokim współczynnikiem ocieplenia globalnego. W obrębie F-gazów wyróżnia się wodorofluorowęglowodory, wykorzystywane jako czynniki chłodnicze, środki spieniające do wyrobu pianek oraz środki gaśnicze oraz perfluorowęglowodory, wykorzystywane w branży elektronicznej i w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. F-gazy to także heksafluorek, wykorzystywany jako gaz izolacyjny, gaz do gaszenia zwarć łukowych w rozdzielnicach wysokiego napięcia oraz jako gaz osłonowy w produkcji magnezu i aluminium. F-gazy nie występują w przyrodzie naturalnie i są wytwarzane przez człowieka. Aby móc z nimi pracować potrzebny jest specjalny certyfikat.
Do czego uprawnia certyfikat F-gazowy?
Certyfikat F-gazowy można uzyskać w czterech kategoriach. Certyfikat F-gazowy kategorii pierwszej I uprawnia do kontroli szczelności urządzeń, zawierających co najmniej pięć ton ekwiwalentu CO2 oraz zawierających co najmniej dziesięć ton ekwiwalentu CO2 w hermetycznie zamkniętych systemach, odzysku, instalacji urządzeń, naprawy, konserwacji lub serwisowania sprzętu oraz jego likwidacji. Daje możliwość pracy ze stacjonarnymi urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi i pompami ciepła oraz z agregatami chłodniczymi samochodów ciężarowych i przyczep chłodni zawierających fluorowane gazy cieplarniane.
Jak przebiega szkolenie?
W trakcie oferowanego przez nas, dwudniowego szkolenia F-gazowego uczestnicy mają możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej, związanej z pracą z F-gazami, która będzie potrzebna do zdania egzaminu, uprawniającego do uzyskania certyfikatu. Zajęcia praktyczne i teoretyczne prowadzi profesjonalna i doświadczona kadra szkoląca. Kurs odbywa się w pełni wyposażonych salach szkoleniowych, a uczestnicy szkolenia mają zapewniony stały dostęp do bogatego zbioru materiałów i pomocy dydaktycznych. Duże ułatwienie stanowi możliwość podejścia do egzaminu w miejscu szkolenia oraz otrzymanie nam miejscu kompletu dokumentów gotowych do złożenia w Urzędzie Dozoru Technicznego. Podczas kursu zapewniamy ponadto posiłki oaz oferujemy pomoc przy organizacji zakwaterowania uczestników.
Czytaj dalej: Jakie znaczenie przemysłowe mają sterowniki elektroniczne?